Yatırımcıların dikkat etmesi gereken önemli notlar...

Funda DANACI | 13-03-2017 17:18:51 Ekonomi

Yatırım hem psikolojik hem teknik hem de öğrenilmiş bir davranıştır.

Yatırımcı olmak ve birikimleri değerlendirebilme yetisine sahip olmak her zaman tüm insanların hevesle baktıkları bir durumdur. Cepte bulunan ve kısa veya uzun vadede değerlenebilir herhangi bir miktardaki finansal kaynağı doğru yerlere kanalize ederek değerini artırma yetisi maalesef herkesin başarabildiği birşey değil. Peki bunu yapabilmenin yolu ya da yapamamanın sebepleri nelerdir ?
Ufak tefek araştırmalar yapıp piyasa hakkında ve yatırım işlemlerinin nasıl yapıldığı konusunda bilgi edindikten sonra yatırım yapmaya karar verilir ve işlemlere başlanır.O an itibariyle yatırımcı sıfatını kazanmış ve iyimser bir sonuç elde edip bir miktar para kazanılır. Birkaç adım atıldıktan sonra bir kayıp yaşanılır ve piyasalardan soğumaya, hikayenin başrolü olmaktan vazgeçmeye başlanır birkaç denemeden sonra da vazgeçilir. Yatırımcıların yarısından fazlası piyasalardan bu şekilde olumsuz etkilenir. Bunu yaşamamak için yatırımcıların dikkatle önemsemesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bunları birkaç maddede özetlemek gerekirse;

*Piyasada bir beklentimiz varsa bunun mutlaka gerçekleşmesi gerekmez. Beklentilerin olasılık bazında gerçekleşebileceğini bilerek istediğimiz yönde bir gidişatın olmaması durumunda piyasayla inatlaşmadan makul seviyelerden zararın kabullenilebilmelidir. Buna ek olarak hesaplarımızın uzun vadeli de olsa gerçekleşebilmesi için uzun vadede yatırımlarımıza yeterli güvenceyi sağlayacak fon bulundurulmalıdır.
*Piyasada sürecinin ve etkileyicilerinin iyi analiz edilerek yalnızca önsezilerle değil yeterli teknik bilgiyi barındıracak şekilde yatırım kararı alınmalı.Bir yatırımcı, kar dağıtımı, sermaye artışıveya emir verme-durdurma, doğru zamanda pozisyon açma gibi kavramları bilmeli, temel düzeyde bilanço okumayı, temel analiz yöntemlerini ihmal etmemeli ve yeterli seviyede teknik analiz bilgisine sahip olmalıdır.
* Piyasada kesin bilgi adı altında belli bir yöne hizmet edecek yönlendirmelere dikkat ederek daha reel ve doğru kaynaklardan alınabilecek bilgiler dikkate alınmalı. İnternet, gazete , dergi gibi mecralardan değil de daha ziyade yatırımı yapılan aracın resmi kaynak alabileceği mecralardan bilgi edinilmeli.
* Yatırım yaparken yatırımcıların geçmiş deneyim ve alışkanlıklarından bağımsız olarak hareket etmeleri ve ilgilenilen yatırım aracıyla ilgili mevcut koşullar dikkate alınmalıdır.
* Suyun uyuyup finansal piyasaların uyumadığı devrimizde yatırımcılarında bu teknolojiden doğru yonde ve yeterli derecede faydalanarak ihtiyaç duyulan bilgilere zamanında ulaşması, gerekli analiz tekniklerinin kullanılmasını dikkate alması önemli detaylardandır.Zira hız çok önemlidir.

Tüm bunlara ek olarak yatırımcılar verebilecegimiz en önemli tavsiye yatırım yapmayı bırakmamaları...

Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :