BIST100 98454.88
1.6913% 1637.52
EURO 6.05905
0.186% 0.0112
DOLAR 5.3279
0.1099% 0.0058
ALTIN 1282.795
0.1538% 1.97
BIST050 95814.1
1.6914% 1593.71
BIST030 124427.99
1.6962% 2075.4
Ekonomi 17-05-2018

Bakan Fakıbaba: Türkiye et ihraç eden ülke haline gelecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Geldiğim günden beri söylüyorum, bu ülke et ithal eden değil et ihraç eden bir ülke haline gelecek" dedi.

Fakıbaba, Gaziantep'te Genç Çiftçi Projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, İsrail'in, Gazze'de Filistinlilere yönelik saldırılarını kınadı.

"BİR ÜLKE KENDİ GIDASINI ÜRETEMİYORSA TAM BAĞIMSIZ OLAMAZ"

Çiftçiliğin, tarımın, Türkiye'nin geleceği olduğunu belirten Fakıbaba, "Büyük devlet olmak önemli ama dünyada söz sahibi olabilmek için tarım ve hayvancılık önemli. Hükümet olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşanların yanındayız çünkü bir ülke kendi gıdasını üretemiyorsa tam bağımsız olamaz." ifadesini kullandı.

KIRSAL KALKINMANIN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Fakıbaba, kırsal kalkınma olmadan genel kalkınmanın sağlanamayacağına dikkati çekerek, "Biz Gaziantep'i kalkındıracaksak önce kırsalını kalkındırmalıyız. Üretici ve köylü kardeşlerimizi sadece tarımsal hasılatımızı artırsın diye değil, kırsalı kalkındırdıkları için de seviyoruz. Köyde yaşayan vatandaşlarımızın standartlarını yükseltmek bizim öncelikli görevimiz. Bu anlamda desteklerimiz devam edecek."diye konuştu.

"ÇALIŞKAN VE ÜRETEN BİR ÜLKEYİZ"

Genç Çiftçi Projesi'nin sosyal bir proje olduğunu, böylelikle gençlerin köylerde kalmasını sağlayacaklarına işaret eden Fakıbaba, şunları kaydetti: "Geldiğim günden beri söylüyorum, bu ülke et ithal eden değil et ihraç eden bir ülke haline gelecek. Bunu söylerken yapılan hesaplara göre söylüyorum. İnşallah hayvan sayımız hızla artacak. Hayvan sayısını artırmadan et ithalatını azaltmamız mümkün değil. Biz şu an anayı çoğaltıp yavru oluşturmaya çalışıyoruz. Allah'ın izniyle bunların hepsi olacak. Şimdi genç kardeşlerimiz bir yılda 40 hayvanı 60 yapmış. Böyle devam edeceğiz. Biz çalışkanız ve üretken bir ülkeyiz. Allah'ın izniyle sizin gibi değerli çiftçi kardeşlerimiz varken, devletimizin de destekleri varken, ülkemiz daha büyüyecek, gelişecek ve düşmanlarına korku salacak."

Benzer Haberler
KDV ve ÖTV indirimlerinin devamı bekleniyor Piyasalarda otomotiv, beyaz eşya ve konutta yapılan KDV ve ÖTV indirimlerinin uzatılması ve başka sektörlere de yaygınlaşması ile ilgili bir beklenti hakim.
Erzurum tarım ve hayvancılığın üssü oluyor Tarım ve hayvancılık alanında yoğun uğraş verilen Erzurum’da düzenlenen Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuarı, törenle açıldı.
Enflasyonla mücadeleye özel sektörden destek yağdı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Enflasyonla Mücadele Programı sonrasında kamu kurumlarının ardından sivil toplum örgütleri ve özel sektör de destek mesajlarını yayınlamaya devam ediyor.
Karadeniz'de hamsi akını başladı Palamuttan sonra Karadeniz'de hamsi akını da başlayınca hem balıkçının hem halkın yüzü güldü.
THY Arjantin’de 5. yılını kutladı Türk Hava Yolları, Arjantin’deki 5. yılını Buenos Aires'te düzenlediği törenle kutladı.
Fatih sondaj gemimiz bu ay sonunda ilk sondajına başlıyor Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Fatih sondaj gemimiz bu ay sonunda Akdeniz'de ilk sondajına başlamış olacak” dedi.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler